Rada Programowa

dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH
Rektor, SGH
dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH - rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dyrektor Instytutu Zarządzania
Przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Ekonomicznych (KRUE), przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich (KRUW), wiceprzewodniczący Komitetu Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk, Przewodniczący Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, Wiceprzewodniczący Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, Członek Kapituły Fundacji „Teraz Polska”, członek Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, przewodniczący Zespołu Roboczego ds. Odpowiedzialności Społecznej Uczelni.
Autor lub współautor wielu publikacji na temat negocjacji, rozwiązywania konfliktów, zarządzania zasobami ludzkimi, pomiaru kapitału intelektualnego i zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie, społecznej odpowiedzialności biznesu. Współtwórca podstawy programowej dla szkół średnich z przedmiotów podstawy przedsiębiorczości i ekonomia w praktyce.
Od 28 lat ma związki z praktyką gospodarczą. Specjalizuje się w problematyce zarządzania ludźmi w organizacji oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.

prof. dr hab. Hanna Gronkiewicz-Waltz
Europosłanka, była Prezydent Warszawy
prof. dr hab. Hanna Gronkiewicz-Waltz
Ekonomistka, profesor nauk prawnych, polityk. Urodziła się w Warszawie. Jest córką powstańca warszawskiego. W 1980 r. współtworzyła struktury NSZZ „Solidarność” na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Po wyborach parlamentarnych w 1989 r. była ekspertem obu izb parlamentu w zakresie prawa administracyjnego, gospodarczego i bankowego. W 1992 r. powierzono jej pełnienie funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego. Sprawowała ją przez osiem lat. W tym czasie wzmocniła niezależność banku centralnego, zdynamizowała rozwój sektora bankowego, a także wypracowała rozwiązania, które umożliwiły klarowną politykę licencyjną. W trakcie drugiej kadencji prezesa NBP otrzymała powołanie na stanowisko wiceprezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie. W 2005 r., po powrocie do Polski, zdobyła mandat posła na Sejm RP. Była również przewodniczącą Komisji Skarbu Państwa.
W 2006 r. po wygranych wyborach samorządowych objęła urząd prezydenta m.st. Warszawy, który sprawowała jeszcze przez dwie kolejne kadencje. W tym okresie między innymi: rozbudowano pierwszą i otwarto drugą linię metra, które całkowicie odmieniły miasto, zmodernizowano transport publiczny, oddano do użytku jedną z najważniejszych przepraw przez Wisłę – Most im. Marii Skłodowskiej-Curie, przebudowano bulwary wiślane, uruchomiono system wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo, a także otwarto Muzeum Żydów Polskich POLIN i Centrum Nauki Kopernik.
W latach 2012-2014 była przewodniczącą EUROCITIES, organizacji zrzeszającej ponad 140 największych miast. Swoją dwunastoletnią działalność jako prezydent Warszawy zakończyła w listopadzie 2018 r. Okres stołecznych rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz, w przeprowadzonych wtedy badaniach IBRIS, pozytywnie oceniło ponad 60% mieszkańców.
W latach 2019 – 2024 przewodniczyła misji eksperckiej i doradczej przy Komisji Europejskiej „Climate neutral and smart cities”. Od 2024 r. pracuje na rzecz Polski jako posłanka dziesiątej kadencji Parlamentu Europejskiego.

prof. nadzw. dr hab. Tomasz Siemiątkowski
Głuchowski Siemiątkowski Zwara Adwokaci i Radcowie Prawni
prof. nadzw. dr hab. Tomasz Siemiątkowski, adwokat
prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat – doktor nauk ekonomicznych, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (kierownik Katedry Prawa Gospodarczego). Członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (w kadencji 2015 – 2019, rozwiązanej w grudniu 2015 r.).
Przebywał w renomowanych zagranicznych ośrodkach naukowych: University of Minnesota, Carlson School of Management, University of California – Berkeley, Boalt Hall School of Law oraz Max – Planck – Institut für Ausländisches und Internationales Privatrecht w Hamburgu.
W latach 2013 – 2017 przewodniczący rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Ponadto członek rady nadzorczej Royal Bank of Scotland Polska S.A. (2016 – 2019). W latach 2022 – 2024 członek rady nadzorczej SPR Wisła Płock S.A. (z ramienia właściciela – Gminy Miasta Płock). Obecnie przewodniczący Rady Fundacji Energia dla Europy (FEDE), przewodniczący Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN oraz wiceprzewodniczący Rady Fundacji Piłkarstwa Polskiego PZPN. Ponadto, od lutego 2024 r. ponownie członek rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. (jej wiceprzewodniczący).
W październiku 2024 r. został powołany przez Ministra Sprawiedliwości – prof. Adama Bodnara w skład Zespołu doradczego przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw Prawa Unii Europejskiej.
Prof. Siemiątkowski był pomysłodawcą oraz współautorem ustawy o kontroli niektórych inwestycji, przyjętej przez Sejm, niemalże jednogłośnie, w 2015 r. Pełnił także funkcję doradcy prawnego społecznej akcji o dziejową sprawiedliwość (tzw. Apel 141), która doprowadziła do uchwalenia ustawy o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Akcja ta umożliwiła „oskładkowanie” okresów działalności opozycyjnej, a przez to zwiększenie podstawy wyliczania wysokości świadczeń emerytalnych i rentowych byłych opozycjonistów.
Jest autorem monografii: Prokura w spółkach prawa handlowego oraz Odpowiedzialność cywilnoprawna w spółkach kapitałowych, współautorem i współredaktorem czterotomowego komentarza do kodeksu spółek handlowych.
W roku 2022 otrzymał od dziennika Rzeczpospolita „Nagrodę za działalność pro bono na rzecz wolności mediów w Polsce” („za zaangażowanie w obronę wolności słowa, działania służące wykazaniu niebezpieczeństw, jakie wiążą się z wejściem w życie tzw. LEX TVN”).
W 2018, 2020, 2021 i 2022 r. lider Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej” w dziedzinie „prawo spółek i prawo handlowe”. W roku 2023 i 2024 lider w dziedzinie „prawo handlowe, korporacyjne, fuzje i przejęcia”.

prof. dr hab. Zbigniew Ćwiąkalski
Adwokat, Partner w Kancelarii SPCG
Prof. dr hab. Zbigniew Ćwiąkalski - Adwokat, Partner w Kancelarii SPCG
Kierownik Katedry Prawa Karnego i Postępowania Karnego Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W latach 1972-2023 pracownik Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tytuł profesorski w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne otrzymał w dniu 21.07.2020 r. postanowieniem Prezydenta RP.
Członek Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2020-2023 r., wybrany również na kolejną kadencję w okresie 2024-2027 r.
Prezes Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim w kadencji 2020-2023 r., wybrany również na kolejną kadencję w okresie 2024-2027 r. Arbiter rekomendowany w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
Doradca społeczny Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego do spraw Prokuratury.
Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa karnego materialnego i gospodarczego. Współautor komentarza do kodeksu karnego i komentarza do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Były Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny w latach 2007-2009.
Pełnomocnik lub obrońca w wielu procesach karnych, w tym głównie z zakresu prawa karnego gospodarczego.

Rafał Dutkiewicz
Prezes Zarządu Pracodawców RP
Rafał Dutkiewicz - Prezes Zarządu Pracodawców RP
W 1982 roku ukończył studia z zakresu matematyki stosowanej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Studiował także na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1985 obronił doktorat z logiki formalnej. W czasie stanu wojennego działacz „Solidarności”. W 1989 roku został sekretarzem wrocławskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, a w 1990 jego przewodniczącym.
Był pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1982–1992) i Uniwersytetu Wrocławskiego (1989–1994), a także stypendystą Katholischer Akademischer Ausländer-Dienst we Freiburgu. Po powrocie ze stypendium w latach 90. założył polski oddział „Signium International”, międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Był także współtwórcą Radia Eska we Wrocławiu.
Pierwszy prezydent Wrocławia wybrany w wyborach bezpośrednich w 2002 roku, pełnił urząd nieprzerwanie przez 4 kadencje do 2018 roku.
W okresie prezydentury Rafała Dutkiewicza we Wrocławiu PKB per capita wzrosło kilkukrotnie, bezrobocie spadło z 13% niemal do zera, ruch turystyczny wzrósł 5-krotnie (do 5 mln), a ruch lotniczy 15-krotnie. Zrealizowano również największy w okresie powojennym program inwestycyjny. Według badań (z 2018 roku) dotyczących tempa rozwoju ekonomicznego, które objęły 200 miast europejskich liczących powyżej 250 000 mieszkańców, Wrocław zajmuje 3. miejsce w Unii Europejskiej, ustępując jedynie Dublinowi i Pradze. W 2016 roku Wrocław był Europejską Stolicą Kultury, w latach 2016 – 2017 Światową Stolicą Książki. W 2017 roku zorganizowano we Wrocławiu igrzyska „The World Games” – największą sportową imprezę w historii Polski. W 2017 roku uznano Wrocław za najlepsze w Polsce miasto do pracy i do zamieszkania. W 2018 roku Wrocław uzyskał tytuł „European Best Destination”. W rankingu reputacji pod koniec prezydentury Rafała Dutkiewicza Wrocław zajął pierwsze miejsce, równocześnie badania pokazały, że marka „Wrocław” stała się jednym z najsilniejszych brandów w kraju.
Od kwietnia 2019 przebywał w Berlinie, w elitarnym gronie Richard von Weizsäcker Academy na zaproszenie Fundacji Boscha.
Jako jeden z niewielu Polaków przemawiał w 2019 roku w Bundestagu w czasie jednego z niemieckich świąt państwowych (w czasie poprzedzającej oraz następującej po 2019 roku edycji tegoż święta w Bundestagu przemawiali prezydent Francji Emmanuel Macron oraz późniejszy król Wielkiej Brytanii Książe Karol).
Z początkiem 2020 roku został Senior Fellow w Democracy Study Center w Kijowie.
Członek rady Uniwersytetu Wrocławskiego (2019 – 2023), przez wiele lat był członkiem, a następnie członkiem honorowym senatu Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie. Za zasługi dla rozwoju nauki w Europie, jako pierwszy i jedyny do tej pory Polak, został wyróżniony honorowym członkostwem Academia Europaea (największej europejskiej akademii naukowej). Jest również członkiem honorowym amerykańskiego think-tanku „Atlantic Council”, a także członkiem Rady „Fundacji Batorego” oraz przewodniczącym Rady „Kolegium Europy wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego”.
Laureat wielu nagród i wyróżnień:
– otrzymał m.in. nagrodę tygodnika „Newsweek” za pierwsze miejsce w rankingu prezydentów miast, trzykrotnie: 2010, 2011, 2012, następnie zaś – ponieważ poprosił o wycofanie go z tego konkursu – przyznano mu tytuł „Superprezydenta” (2013),
– Krzyż 95 Lat Związku Inwalidów Wojennych RP (2014),
– jako pierwszy Polak otrzymał „Erich Kästner-Preis” – nagrodę przyznawaną przez Presseclub Dresden za zasługi w krzewieniu idei tolerancji, humanitaryzmu i dialogu między narodami (2015),
– Nagrodę Narodową Niemiec (2017),
– jako pierwszy i jedyny do tej pory Polak otrzymał „Jerusalem Prize” – nagrodę przyznawaną przez World Zionist Organization za zasługi dla państwa Izrael i wspólnoty polsko-żydowskiej (2019),
– Godło Promocyjne Fundacji Orła Białego (2019),
– „Europaurkunde” – wyróżnienie nadawane przez rząd Brandenburgii (2019),
– Order Zasługi Wolnego Kraju Saksonii (2019).
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu odrodzenia Polski (2009) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2015), a także wieloma odznaczeniami międzynarodowymi: Orderem Gwiazdy Solidarności Włoskiej (2006), belgijskim Orderem Korony (2006), szwedzkim Orderem Gwiazdy Polarnej (2011), francuską Legią Honorową (2013) oraz Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2017).
Otrzymał doktorat honorowy Politechniki Wrocławskiej (2020) oraz Uniwersytetu Coventry (2023).
Od kwietnia 2023 prezes zarządu „Pracodawców RP”, najstarszej i największej organizacji pracodawców w Polsce.

Marek Głazowski
Prezes Zarządu IFS
Marek Głazowski - Prezes Zarządu IFS
Doświadczony menadżer z ponad 30-letnią praktyką w branży technologicznej. Specjalizuje się w zarządzaniu sprzedażą, rozwoju biznesu oraz realizacji złożonych projektów IT. Karierę rozpoczynał w 2Si, a następnie przez 15 lat rozwijał strategię sprzedażową SAP w Polsce. W 2018 roku dołączył do zarządu KBJ, a od 2020 roku stoi na czele IFS w Polsce i Europie Wschodniej.

Mariusz Frankowski
Wojewoda Mazowiecki
Mariusz Frankowski - Wojewoda Mazowiecki
Absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu na kierunku nauki polityczne o specjalności stosunki międzynarodowe, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek: menedżer publiczny), podyplomowych studiów menedżer ds. innowacji, realizowanych wspólnie przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Lake Forest Graduate School of Management z Chicago oraz Programu Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego.
Od grudnia 2023 roku pełni funkcję Wojewody Mazowieckiego. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w obszarze rozwoju regionalnego i funduszy europejskich, od 2004 roku zaangażowany w pracę na rzecz rozwoju Mazowsza. Od 2007 roku był Zastępcą Dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Następnie w 2011 roku objął stanowisko Dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, którą zarządzał przez 12 lat wspierając realizację programów w ramach trzech unijnych perspektyw finansowych.
Od 2014 roku był Radnym m.st Warszawy, kierował również pracami Komisji Rozwoju Gospodarczego i Cyfryzacji. W latach 2019-2023 był Członkiem Europejskiego Komitetu Regionów, organu doradczego Unii Europejskiej.
Laureat Nagrody Lwy Koźmińskiego 2023.

prof. dr hab. Marek Rocki
Ekonomista, ekonometryk i wieloletni rektor SGH
prof. dr hab. Marek Rocki
Ekonomista, ekonometryk i wieloletni rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Finansów i Statystyki SGPiS (obecnie SGH), gdzie uzyskał tytuł magistra w 1977 roku, doktora nauk ekonomicznych w 1981 roku oraz doktora habilitowanego w 1988 roku. Tytuł profesora nauk społecznych otrzymał w 2020 roku.
Jego zainteresowania naukowe obejmują estymację modeli ekonometrycznych, prognozowanie oraz zarządzanie w szkolnictwie wyższym. Jest autorem licznych publikacji dotyczących monitorowania losów absolwentów oraz jakości kształcenia.
Pracował w Zjednoczeniu Przemysłu Piwowarskiego, Instytucie Ekonomiki i Organizacji Przemysłu Maszynowego, Centralnym Urzędzie Planowania.
Zawodowo związany z SGH od 1981 roku, pełnił wiele funkcji akademickich, w tym: prorektora (1990–1996), dziekana Studium Dyplomowego (1996–1999), rektora w latach 1999–2005 oraz ponownie w latach 2016–2020 . Obecnie jest przewodniczącym Rady Konsultacyjnej Instytutu Rozwoju Gospodarczego w Szkole Głównej Handlowej.
Pracował także na Uniwersytecie w Białymstoku oraz warszawskim Collegium Civitas.
Od stycznia 2025 roku przewodniczy Radzie Programowej Centrum Badań nad Szkolnictwem Wyższym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Członek rad nadzorczych: Netia1 (1999-2000), Bank Millenium (1999-2014), HOOP (2004-2008), Fabryka Mebli FORTE (2004-2014), PPW „Rzeczpospolita” (2004-2005), PRESSPUBLICA (2005-2006), WSiP (2005-2006), AXA PTE (2009-2014), JW. Construction (2007-2008), COGNOR (2004 – 2022), Makarony Polskie (od 2010).
W latach 2005–2019 był senatorem RP z ramienia Platformy Obywatelskiej, pełniąc m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz przewodniczącego Klubu Senatorów PO. Był również przewodniczącym Rady Służby Cywilnej (2005-2006), przewodniczącym Polskiej Komisji Akredytacyjnej (2008–2015), prezesem Akademickiego Związku Sportowego (2003–2016). W 2019 Zjazd AZS nadał mu godność Członka Honorowego.
W 2002 roku Prezydent Federacyjnej Republiki Brazylii nadał mu Krajowy Order Krzyża Południa. Postanowieniem Prezydenta RP został w 2003 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku 2005 decyzją Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został wyróżniony medalem „PRO MEMORIA”. W 2006 roku Minister Obrony Narodowej przyznał mu srebrny medal „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”. W 2019 otrzymał Szablę Kilińskiego, honorowe odznaczenie rzemieślnicze przyznawane przez Związek Rzemiosła Polskiego. W 2020 postanowieniem Prezydenta RP został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2022 rząd Japonii nadał mu Order Wschodzącego Słońca Złote Promienie ze wstęgą (Order Wschodzącego Słońca III klasy). W 2025 roku został uhonorowany nagrodą Ambasador Welconomy za wkład w rozwój forum gospodarczego.

prof. nadzw. dr hab. Stanisław Mocek
Rektor Collegium Civitas
prof. nadzw. dr hab. Stanisław Mocek
dr. hab. Stanisław Mocek, prof. CC – socjolog i medioznawca, rektor i profesor Uniwersytetu Civitas (do 2025 roku Collegium Civitas), w CC od początku czyli od 1997 roku, od 1990 do 2014 r. w Instytucie Studiów Politycznych PAN, obecnie w Radzie Naukowej ISP PAN. Członek Prezydium KRASP i Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Niepublicznych od 2020 roku. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, laureat nagrody im. Karla Poppera. Redaktor naczelny rocznika naukowego „Zoon Politikon”. Zajmuje się zagadnieniami relacji między mediami a różnymi sferami życia publicznego, badaniami nad mediami, partycypacją publiczną i analizą generacji homo smatphonicus i homo digitalis. Współpraca m.in. z Oxford University w programie Media and Democracy in Central and Eastern Europe (2011-2014) i London School of Economics w projekcie The Future of Public Service Broadcasting: Poland in a Comparative Perspective (2016-2017) oraz w projekcie We, the People’: political discourses of ‘us’ and ‘them’. Poland in a comparative perspective (2017–2018).

Kinga Gajewska
Posłanka na Sejm RP, Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji
Kinga Gajewska
Ukończyła XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Absolwentka studiów licencjackich i magisterskich politologii Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (2014). Absolwentka studiów doktoranckich na tym samym wydziale (2017).
W 2018 uzyskała także tytuł zawodowy magistra w zakresie prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
W wyborach parlamentarnych w 2023 po raz trzeci uzyskała mandat poselski, otrzymując 85 283 głosy, co stanowiło jeden z najwyższych wyników w całej Polsce.
W swojej działalności politycznej zajmuje się przede wszystkim edukacją i szkolnictwem wyższym. Prócz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży zasiada w Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Ustawodawczej. Piastuje także stanowisko członka Rady Programowej Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
W wyborach parlamentarnych w 2015 z ramienia PO kandydowała do Sejmu w okręgu podwarszawskim. Została wybrana na posłankę VIII kadencji, otrzymując 4820 głosów. W wyborach w 2019 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję, kandydując z ramienia Koalicji Obywatelskiej otrzymując 35 912 głosy.
Od dziecka uprawiała wyczynowo motocross. W sezonie 2013 zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach Polski w tej dyscyplinie, w sezonie 2014 znalazła się w kadrze narodowej.
Została powołana w skład Komisji ds. Kobiet Polskiego Związku Motorowego. Była współorganizatorem pierwszego Pucharu Polski Kobiet MX w 2011 oraz Mistrzostw Polski Kobiet w Motocrossie w 2013.
Przez 12 lat była członkinią formacji tanecznej tańców latynoamerykańskich w zespole „BRAWKO”. W latach 1999–2003 brała udział w Mistrzostwach Polski Formacji Tanecznych w Kraśniku, zdobywając kilkakrotnie drugie wicemistrzostwo Polski w kategorii Latin, a także w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, zdobywając kilkakrotnie Srebrny i Brązowy Aplauz.
Uprawiała także wyczynowo zapasy kobiet jako zawodniczka warszawskich klubów AZS-AWF oraz Gwardia. W 2010 zdobyła 8. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek.

dr hab. Krzysztof Zamasz
Dyrektor Handlowy Grupy Veolia
w Polsce, wiceprezes zarządu
dr hab. Krzysztof Zamasz
Dr hab. Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy, wiceprezes zarządu Grupa Veolia w Polsce, prezes zarządu Veolia Energy Contracting Poland, odpowiedzialny za rozwój systemów ciepłowniczych, linii biznesowej woda i odpady Veolii w Polsce. Wcześniej, od lipca 2018 r. członek zarządu europejskiego funduszu inwestycyjnego Luma Holding, producenta cyny w Rwandzie, CEO LuNa Smelter, gdzie odpowiadał za strategiczne projekty w obszarze eksploracji i górnictwa na terenie Afryki Subsaharyjskiej. Od 2017 do 2018 r. członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W latach 2013-2015 r. był prezesem spółki energetycznej Enea, a od 2008 do 2013 r. pełnił funkcję wiceprezesa w spółce Tauron Polska Energia. Profesor nadzwyczajny Politechniki Śląskiej i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Jest autorem lub współautorem ponad 40 publikacji i ekspertyz naukowo-badawczych. W swojej pracy badawczej koncentruje się wokół zagadnień związanych z ekonomiką energetyki, rynkiem energii, rynkiem mocy, przejęciem i konsolidacją spółek, innowacyjnością oraz zarządzaniem procesami logistycznymi.

prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz
Rektor, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz - Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej
Doktor habilitowana w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości, Rektor Akademii WSB
w Dąbrowie Górniczej. Autorka lub współautorka licznych publikacji naukowych z zakresu zarządzania reputacją, innowacji, zarządzania w firmach rodzinnych, zarządzania kompetencjami wydanych w prestiżowych międzynarodowych wydawnictwach m.in. tj.: Taylor & Francis, Routledge, Nova Science Publishers, Social Sciences, a także badań, ekspertyz oraz projektów badawczych, w tym finansowanych ze środków MNiSW, NCBiR.
Ambasadorka przedsiębiorczości rozwijająca strategię edukacji dla biznesu. Od kilkunastu lat działa m.in. na rzecz rozwoju współpracy między sektorem nauki i biznesu. Przewodnicząca Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach (od 2023 r.), wcześniej Wiceprzewodnicząca Rady RIG w Katowicach (od 2014 r.) oraz Przewodnicząca Komisji ds. Innowacyjności, Konkurencyjności i Współpracy Nauki z Biznesem działającej przy Radzie RIG w Katowicach (od 2015 r.), Członek Śląskiego Forum Ekspertów pełniącego funkcję opiniodawczo-doradczą Zarządu Województwa Śląskiego, Członek Śląskiej Rady do Spraw Bezpieczeństwa Pracy przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Katowicach, Członek Komitetu Sterującego Regionalnej Strategii Innowacji przy Marszałku Województwa Śląskiego (od 2015 r.), Członek Rady Społeczno-Gospodarczej przy Zarządzie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (2018-2021), Członek Rady Programowej Stowarzyszenia Biznes-Nauka-Samorząd „Pro Silesia”, Członek Rady Nadzorczej Polskiej Unii Edukacyjnej (od 2012 r.), Członek Komisji Infrastruktury Informatycznej oraz Członek Komisji ds. Sportu Akademickiego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Członek Komisji Stosunków Polsko-Czeskich i Polsko-Słowackich Prezydium Oddz. PAN w Katowicach, Członek Zarządu oddziału Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa w Dąbrowie Górniczej (od 2014 r.). Członek wielu stowarzyszeń międzynarodowych m.in. Członek American Management Association, Członek EFMD – European Foundation for Management Development, Członek EUA – European University Association, Członek EWORA – European Woman Rectors Association, Członek Rady Redakcyjnej Cultural Management: Science and Education i Security Forum.
Członek Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Członek Rady Programowej Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Prelegentka Światowego Kongresu Klastrów i Narodowego Kongresu Nauki. Honorowa Ambasadorka Kongresów Polskich.
Dwukrotnie uhonorowana nagrodą indywidualną II stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia organizacyjne.

Martyna Bogucka
Doradca ds. legislacji Prezesa Pracodawców RP, Prezes Horizon
Martyna Bogucka
Od ponad 10 lat zajmuje się prawem publicznym. Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych kancelariach prawnych, administracji rządowej, w spółkach z udziałem Skarbu Państwa oraz jako ekspert w Pracodawcach RP. Od lat prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie obsługi prawnej podmiotów z sektora prywatnego i publicznego. Ponadto zarządza spółką Horizon organizującą cykliczne wydarzenia skupiające liderów biznesu, polityki i nauki będące platformą debaty na temat strategicznych kwestii społeczno-gospodarczych.
Współautorka raportów Pracodawców RP dotyczących legislacji oraz rynku mieszkaniowego, a także autorka publikacji naukowych z zakresu prawa konstytucyjnego i administracyjnego. Aktualnie pracuje nad rozprawą doktorską dotyczącą realizacji inwestycji liniowych.
Przedstawiciel Pracodawców RP w Trójstronnym Zespole ds. Budownictwa i Gospodarki Komunalnej działającym przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

gen. Adam Maruszczak
Ekspert ds. bezpieczeństwa
gen. Adam Maruszczak
Generał Policji. Absolwent Akademii Morskiej w Gdyni, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz podyplomowych studiów Logistyka w Bezpieczeństwie Kraju w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.
Od 1990 do 2014 pełnił służbę w Policji, niezmiennie w pionie kryminalnym. W 1994 roku ukończył specjalistyczne szkolenie „Hostage Negotiation” w Amerykańskiej Akademii Policyjnej w Baton Rouge w Luizjanie. W roku 2009 został powołany na stanowisko dyrektora
Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji, którym dowodził do roku 2013.
W czasie 24 lat służby w Policji prowadził i nadzorował wiele spektakularnych spraw dotyczących zwalczania zorganizowanych grup przestępczych, działających na terenie kraju i za granicą, w zakresie przestępczości kryminalnej, narkotykowej i ekonomicznej. Współtworzył system negocjacji w Policji, budował struktury do ochrony świadków koronnych w Polsce, którymi następnie przez wiele lat kierował. Utworzył Wydział Operacji Międzynarodowych, w celu większego zaangażowania Centralnego biura Śledczego w działania związane ze zwalczaniem poważnej zorganizowanej przestępczości na arenie międzynarodowej. Utworzył w strukturze CBŚ Wydział Operacji Pościgowych realizujący poszukiwania i zatrzymania najgroźniejszych przestępców w kraju i za granicą.

dr hab. Andrzej Rzońca, prof. SGH
Szkoła Główna Handlowa
Dr hab. Andrzej Rzońca, prof. SGH
Kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Porównawczych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członek Rady Naukowej Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE). Członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich (w przeszłości jego przewodniczący). Strateg ekonomiczny z doświadczeniem z sektora prywatnego (zarówno sektora przedsiębiorstw, jak i sektora finansowego, w tym funduszy hedgingowych), sektora publicznego (bank centralny, ministerstwo finansów), międzynarodowych instytucji finansowych (Bank Światowy, Europejski Bank Centralny) i organizacji pozarządowych (Forum Obywatelskiego Rozwoju, CASE.) Członek rad nadzorczych w przedsiębiorstwach przemysłowych i finansowych. Były członek Rady Polityki Pieniężnej z okresu kryzysu zadłużeniowego w strefie euro i pierwszej wojny w Ukrainie. Wielokrotnie nagradzany za innowacyjne badania. Laureat Nagrody im. Leopolda Kronenberga Fundacji Citibanku oraz Nagrody im. Fryderyka Skarbka Polskiej Akademii Nauk (dwóch najbardziej prestiżowych polskich nagród w ekonomii). Zainteresowania badawcze: teoria wzrostu, ekonomia monetarna, finanse publiczne, transformacja gospodarcza.
@andrzej_rzonca
www.andrzejrzonca.com